A terapeuta feladata a karakter korrekciója során
A terapeutának auditás folyamán fel kell ismerni az egyén alapkarakterét, és meg kell tudni határozni a karakter torzulásának irányát. A korrekció során fel kell használni a kiegészítő párokban rejlő lehetőségeket.
Például:
Akaratgyengeség miatt magába forduló, depressziós, stresszes egyénnél az agy energetizálásával, a stresszek oldásával, pozitív szuggesztiók adásával meg kell növelni az akaraterőt.
Egy magas intelligenciájú egyénnél az elszürkült érzelem, impotencia, frigidség, munkacentrikusság (munkába menekülés) ellensúlyozására az érzelmi oldal feltöltésével, káros emóciók megszűntetésével és pozitív szuggesztiók adásával az érzelmekre hatva tudjuk korrigálni a szuperego túlzott működését. Ezáltal az önzés és megszállottság letörésével az érzelmi háromszög megnagyobbításával próbáljuk meg az egyént alaphelyzetbe hozva kikezelni a testi és lelki impotenciából.
A test és a lélek kapcsolattartása
Ha megvizsgáljuk a test és a lélek kapcsolattartási modelljének áramutas rajzát (blokkséma), akkor láthatjuk, hogy legfelül az Egyetemes Közös Tudat (EKT) helyezkedik el a standard ÉN modellje, mely tartalmazza az egyén karakterének összes jellemzőit. A blokkséma legalján pedig maga a fizikai test foglal helyet. A két végpont között található maga a vezérlés összes eleme. Az IDEÁLIS ÉN és a FIZIKAI test közötti kapcsolattartás eszközei mind a személy tökéletes működésének érdekében működnek közre, igyekezvén megvalósítani és állandóan a fizikai és lélektest harmonikus funkcionálását.
Vizsgáljuk meg a modell elemeit külön külön és együttesen.
Fizikai test
Az ember, mint lélek küldetésének megvalósítása érdekében fizikai testbe sűrített gondolatenergiaként végzi feladatát. Azon munkálkodik, hogy minél tökéletesebben megközelítse az EKT-ban lévő standardját (ideális ÉN). A teremtő Elme (Isten) gondoskodott a test jutalmazásáról, és munkára való ösztönzéséről. Ez pedig nem más, mint az ösztönök által nyújtott gyönyörök.
Ösztönök
A teremtő úgy alkotta meg az ember modelljét, hogy már eleve beépítette az ösztönöket a standard modellbe. Így a DNS láncba is beprogramozta a kéj, ösztön-öröm, gyönyör-boldogság, kielégülés és boldogság vágyakat. Mint látható a modellben az ösztönök programozása egyrészről megtörténik az ETK-ban, de bővül a szülők génjéből hozott késztetésekkel is. A szülők mint modellek genetikailag, majd később a növekedés során mint modellek változtatják, színesebbé teszik az ösztönvágyat.
Szeretet
A fizikai test összes ösztönvágya becsatlakozik a tudat alatti tudatba, ahol már minőségi változáson megy át és átalakul szeretet- vággyá. Ez a szeretetvágy csatlakozik be a tudatba és tudatosul a lélekben. Itt válik gondolattá az ösztönvágy. Mivel a tudat és a tudat alatti tudat között oda-vissza csatolás van, így a tudat vezérelni tudja a tudatalattit és azon keresztül a testet, de bizonyos körülmények között a tudatalattin keresztül egy szelep záródásával a test is tud üzenni a tudatnak. Azaz az ösztönvágy közvetlenül is kapcsolatba léphet a tudattal (álom, virtuális pszichózis, hipnózis).
A szeretet az az energia, amely a tudatalatti és a tudat közötti gátat áttöri és közvetlen oda-visszacsatolást létesít a test és lélek között.
Mit jelent ez?
Ez azt jelenti, hogy megváltozott vagy terápia céljából mesterségesen megváltoztatott tudatállapotban a tudatalattiban kitörölhetetlenül rögződött káros emóciókat, emlékképeket a fizikai testben előidézett kéjérzettel összekapcsolva törölni tudunk. Ezt a pillanatot, amikor a tudat, a tudat alatti és a fizikai test egy katalizátoron keresztül (terapeuta) rövidre zárva közvetlen kapcsolatban áll egymással azonos értékűnek fogadjuk el a teremtő tudat energiájával. Ilyenkor a terapeuta gondolatai helyettesítik a teremtő tudatot és az elme programozhatóvá válik.
Ösztönvágyak
Mivel az örömelv alapján felépített fizikai test mindig a kielégülés maximális megélésére törekszik, így minden alkalmat megragad a kéj, gyönyör, boldogság stb. meg- és kiélésére. ha gátat emelnek az ösztönök kiélése elé, akkor a szervezet megbetegszik. Nyilvánvalóan ha a test beteg, akkor a terapeuta elsősorban azt vizsgálja, hogy mik azok a mesterségesen emelt gátak (elfojtások), amit a szülők, a környezet, s végül is az egyén emelt ösztönéletének teljes kiélése elé. A modellen látszik, hogy a szülők mint modellek nagy szerepet játszanak az ösztönvágy tudatalatti programozásában, de később mint modellek a tudatos tudaton keresztül hatva a felettes ént, magát a tudatot is befolyásolják vagy késztetéseket táplálhatnak be a memóriába. Különleges tudatállapotban (álom) a 2. számú szelep záródhat és a tudatban elraktározott szülők által kapott emóciók az analóg elméből közvetlenül a testbe jutva boldogság és kéjérzetet válthatnak ki. Ezek a valóságban a felettes én és az ÉN kontrollja által lezárt vágyak (apával, anyával a valóságban meg nem engedett szexuális vágy kiélése) álomban való megélése. Ez akár orgazmushoz is vezethet. Olyan ez, mint szüzességi fogadalomban élő papok által az égiekkel megélt szeretkezés általi ejakuláció... elélvezés, kéj, mámor stb.
A fizikai test és az ideális ÉN közötti gátak és kapuk
Gátak
Normál tudatállapotban a fizikai test a tudat alatti tudatba táplált ösztönök kielégítésén munkálkodik, melyre a tudat felhasználásával tehet szer. Mivel a tudatba gátak vannak beépítve, így a test vágyainak kiélése kontroll alatt van. A gátak egy szelep- vagy zsiliprendszer szerint működnek. A szelepek reteszelve vannak, s részben a tudatba beépített alapnormák DNS, és a szerzett gátak (társadalmi morál, tabuk, stb.) által működtet, zsilipek szabályozottak.
A gátak szerepe az, hogy az ösztönöket kordába tartsák, s csak a tudat és tudatos tudat által engedett mértékben nyíljanak fel a zsilipek, hogy a szelepek által a gátak átjárhatóak legyenek. Az ösztönök kiélését jutalomként is felfoghatjuk. Az értelem, elme által kimért jutalomként részesülhet a test az élvezetek és a gyönyörök kiélésének lehetőségében.
Amikor a szuperego - felülbírálva az ego döntését - az ego által felnyitott zsilipeket reteszelve, elzárja a szelepeket, akkor elfojtásról beszélünk. Ez az ami a test és a lélek harmóniájának megbontásához, megbetegedéshez vezet.